Followers

Tuesday, November 19, 2013

Tomatine Rassolnik


Sellest kogusest tuleb üks suur potitäis maitsvat venepärast suppi.

Vaja läheb:

* Külm vesi

* Odrakruubid, üks tubli suur peotäis

* Veiseliha u 700 gr. Tavaliselt kasutan spets müüdavat supiliha + veise supikondid, seekord polnud kodupoes kumbagi toodet saadaval, kasutasin abaliha tükki.

* Porgandit 3 tk

* Kartulit 3 tk

* Marineeritud kurki 4 tk

* Tomatipasta 1 - 2 spl

* Loorberileht

* Purustatud pipar, võib ka terapipart kasutada, aga mulle ei meeldi, kui need hambaalla satuvad

* Sidruni pipar

* Sool

* Puljongi maitseaine

* Veisepuljong

* Suhkur

* Maitseroheline ( Petersell, till )

Tee nii:

Kõigepealt loputa külma veega kruubid, ning jätta need külma vette ligunema. Seejärel pane veiseliha külma vette ning aja keema. Riisu kogu tekkinud vaht. Kui vahtu enam ei teki, lisa loorber ja muud maitseained välja arvatud suhkur ning lisa veel kruubid . keeda umbes 1.5 h. kui kasutad kontidega liha, on soovitatav kurnata kogu puljong läbi sõela, kui mitte tõsta lihatükid välja supist ning haki parajateks tükkideks. lisa puljongisse tükeldatud porgand. Lase umbes 10 min keeda, siis lisa tükeldatud marineeritud kurk ja kartul. keeda mõnda aega, kui kartul hakkab pehmenema, lisa tomatipasta ja suhkur ja maitseroheline. Lisa tükeldatud veiseliha. Kui kõik koostisosad on pehmeks keenud, vajadusel maitsesta veelkord suppi. Naudi rooga ;)

Thursday, March 28, 2013

Pasha

Koguse poolest tuleb umbes 2 vormi (keskmist sõelatäit või 1 suur sõelatäis).

Vaja läheb:
500 gr rosina kohupiima (suurema rasvasisaldusega saidafarmi mahekohupiim, kohupiim võiks olla rasvane)
500 gr maitsestamata kohupiima
200 gr sulatatud võid
1-2 munarebu
1 tl vanilje
300 gr rõõska koort
2 dl suhkrut
umbes 125 gr mandleid või muid pähkleid, mina kasutasin umbes 100 gr mandleid ja leidsin kodust veel tõrtsu sarapuu pähkleid ja india pähkleid, lisasin need ka sisse.
umbes 75 gr kuivatatud jõhvikaid või muid meelepäraseid kuivatatud puuvilju.
umbes 100 gr sukaadi apelsinist
* 1 apelsin
* 1 dl vett
* 1.5 dl suhkrut

Tee nii:
Valmista sukaad (apelsinikoore siirup), selleks koori imeõhukeselt apelsin, ilma valge osata ja lõigu imepeeneteks ribadeks ning need omakorda pisikesteks juppideks või riivi koor, pese kuumavee alt läbi ning aseta potti keema koos vee ja suhkruga. pidevalt segades keeda seda senikaua kuni apelsin on klaasjas, selleks kulub umbes 10 minutit. nüüd pane see jahtuma. sulata mikros või pliidil või ning pane ka see jahtuma. edasi tükelda imepisikesteks tükkideks jõhvikad või muud puuviljad. seejärel tükelda või purusta pähklid, mina kasutasin lihahaamrit selleks. pane need kausikese sisse oma aega ootama. nüüd vahusta vahukoor poole suhkru kogusega tugevaks vahuks.jäta see kaussi ootama oma aega. teises kausis mikserda kokku toasoe kohupiim suhkrutega, edasi lisa jahtunud või ning mikserda läbi, seejärel lisa kõik ülejäänud komponendid väljaarvatud vahukoor. mikserda ilusti läbi. nüüd lisa ettevaatlikult õrnalt liigutades vahukoor, kindlasti ära mikserda. Nüüd on segu valmis vomi panemiseks. selleks võta köögisõel või spets pashavorm kata see marliga(saab apteegist, kangapoest) nii, et ääred jääksid üle vormi ääre, tõsta segu vormi ja lapi ääred pashale peale. peale pane surutis ning pane ööseks külma. sõelale pane alla kauss, kuna pashast eraldub vedelik. järgmine päev on söömiseks valmis ;)

Wednesday, March 13, 2013

Veinine pardipraad


Kõik kogused on väga umbes pandud, kõik käib niiöelda tunde ja silma järgi.

sul on vaja:

1 Part, jahutatult on alati parem, minu oma on 2 kilone.
1 sidrun
Hapukapsas 300 gr
jõhvikad 250 gr
õuna, peab olema hapukas, olen kasutanud ka paradiisiõuna kompotti, kui pole olnud käepärast 
Jämesoola
Küüslaugupipar
Must pipar
Tüümian, kuivatatud
Ürdisegu küüslauguga (santamarina)
Pudel punast veini, mina üldjuhul võtan mõne soodsama poolmagusa ja vaatan et sobiks pardiga või linnulihaga. 

Kui on sügavkülma part, siis tuleks see külmkappi sulama panna nii umbes 2 päeva varem

Pese part hoolikalt seest, erinevatest praakidest. kuivata paberiga. tee pardi nahka ettevaatlikult lõiked, et liha ei saaks kahjustatud. nüüd lõika sidrun keskelt pooleks ja selle küljest üks ilus 1 cm jäme ratas, mis jäta kõrvale täidiseks, ülejäänud sidrunipoolikud pigista pardi sisemusse ja ka väljapoole, et oleks ühtlaselt kaetud sidrunimahlaga. raputa sisse ohtralt soola ja pipart, hõõru käega sisemusest laiali ühtlaselt. nüüd topi pungil täis vaheldumisi hapukapsas, jõhvikad, õunad, ja sidruniviilust lõigatud sektorid, kuni part saab paksult ja tihedalt täis head ja paremat. nüüd on vaja paksemat nõela ja niiti. tavalise niidi puhul pane see neljakordselt nõelast läbi, muidu võib see puruneda küpsemise käigus. õmble avaused tihedalt kinni. võib tõmmata ka üle pardi niidiga, et tiivad ja koivad lahti ei lööks küpsemise käigus. raputa ülejäänud maitseained pardile, ohtralt, ning hõõru part sisse ning jäta mõneks ajaks maitsestuma. mõne tunni möödudes, keera ahi umbes 220 kraadini ning pane part küpsema, umbes 1,5 tunni möödudes vala part üle veiniga ning keera part teisele küljele, küpseta veel umbes 1,5 tundi. aegajalt tuleb pardile juua anda ehk kasta. 

Friday, February 1, 2013

Mõnus forellimarja amps.

Selline mõnus suupiste nt pidulauale.



Vaja läheb:

Kuivikukorvikesi
Kalamarja
hapukoort
Sibulat

Poest leidsin minujaoks uudistootena koorikleiva korvikesed, sellised mõnusad suupärased ja krõmpsuvad. umbes nagu finncrispid aga korvi kujuga, sinna sisse panen hapukooresilma, peale hakitud sibula, ning selle katan lusikatäie forellimarjaga. mmmmmm

Tšillisemad poe pelmeenid.

Sellise kähkukas pelmeeni lõuna, valmis ülikiirelt.



Üldjuhul kasutan pisikesi beebipelmeene, kuid hetkel oli kapis tavalised rakvere omad. Minu lemmikud pelmeenid valmivad järgmiselt:

Lisan pelmeenid keevasse vette, maitsestan soola, kanapuljongi ning sidrunipipraga, keedan al denteks.Kurnan pelmeenid ning seejärel praen neid võiga eelnevalt kuumutatud pannil minut, kaks. Lisan lõpupoole cayenni pipra ja lihaüldmaitseaine. Cayenni kasutan üsna uhkelt. Serveerin hapukoorega, mille peale on raputatud aroomisoola ;)


kodukootud frikadellid, frikadellisupp

Minu frikadellid, mida saab kasutada supis kui ka niisama pisikeste lihapallikestena nt laste sünnipäeval.

Mina tegin suurema koguse ning pistsin pooled neist sügavkülma, järgmist supitegu ootama.




Kasutasin:
1 kg kodust hakkliha ( kvaliteetne 50 % sea ja 50 % veise liha)
1 sibul
2 küünt eesti küüslauku
6 sl riivsaia
2 dl sooja vett
3 suurt muna
veidi võid praadimiseks
Maitse järgi :
soola
pipart
hakklihamaitseainet
veidi lihamaitseainet
ürdisegu küüslauguga

Toimi nii:
Haki sibul ülipeenikeseks. NB! sibul peab olema vägaväga tilluke, muidu hakkavad pallid suurte tükkide tõttu purunema. Purusta küüslauk läbi küüslaugu pressi. Prae kergelt sibul ning küüslauk võis, kuni muutub klaasjaks. Klopi muna, pane kõik koostisosad suurde kaussi ning alusta käega sõtkumist. Mass peab olema väga ühtlane. Mina ei pelga toore liha maitsmist ning poole tegemise peal täiustan vastavalt oma maitsele segu maitseainetega. segu peab olema supi tegemisel pigem maitserikkam. veereta pisikese lusika abil niiskete käte vahel tillukesed frikadellikesed ning aseta need taldrikule oma küpsetamist ootama.

Pallikeste praadimiseks kasutasin sama panni, millega praadisin sibula, kergelt pruunista kuulikesi kahelt, kolmelt küljelt minut, kaks.



Frikadellisupp:
3 porgandit
5 kartulit
1 porru
2 Kanapuljongi kuubikut, parim on maggi tooted Kostilja või Gurmanski
1 loorber
sool
piapar
Frikadellid



Toimi nii:
Koori juurikad ning haki. Pane 3/4 suur potitäis vett keema, lisa maitseained, lisa hakitud porgandid. Kui porgandid on poolpehmed, lisa hakitud kartul, kui kartul on poolvalmis, lisa porru. keeda mõni minut ning lisa ettevaatlikult ükshaaval isevalmistatud frikadellid, keeda nõrgemal tulel umbes 10 minutit, testi noaga lahti lõigates ühte frikadelli, kui see on küpsenud, on supp valmis. Lisa supile kaunistuseks maitserohelist, nt rohelist sibulat või tilli.

Kunagi katsetan ka kindlasti vürtsikamat frikadellisuppi, lisades frikadellidele cayenni ning teen supi tomatiselt tulise ;)

Wednesday, January 2, 2013

Kahtemoodi lõhesnäkid

Tegu üsna sarnaste suupistetega, kuid maitselt siiski erinevad veidike.

1. Lõhe/forelli torukesed.

Vaja umbes
200 gr külmsuitsulõhe
200 gr toorjuustu
1 väike küüslauguküüs
maitserohelist
5 viilu musta leiba
1-2 salatilehte
tikud

toimi nii, lase toorjuustul toatemperatuurini soojeneda (kergem segada), lisa pressitud küüslauk ja maitserohelised, sega hoolega. aseta enamvähem ühesuurused lõhe tükid kilele, ning keera rulli kile abil. (nagu sushi). mässi korralikult kilesse rullid ning jäta ööseks külmikusse. teisel päeval lõika leivas pisikesed 2*2 kuubikud, sinna peale aseta umbes samasuur salatileheke ning lõike lõherullist 2 cm paksune jupp ning aseta leivale. tikk sisse ja ongi valmis :) imemaitsev


2. Lõhe/forelli kreem röstikal.

Vaja umbes
50 gr külmsuitsulõhe
50 gr soolalõhe
200 gr toorjuustu
pooliku laimi mahl
majoneesi 2 spl
röstsaia, 1 päts
kaunistuseks forellimarja

toimi nii, lase toorjuustul soojeneda toatemperatuurini. haki kalad imepisikesteks kuubikuteks. sega toorjuust, kala, laimimahl ja majonees ühtlaseks. lõika nt piparkoogivormidega ilusad väikesed ringikesed saiast, ning aseta 200 kraadisesse ahju veidikeseks röstima saiad. kui saiad krõbedad pealt võta need välja ja jäta jahtuma. kui saiad jahtunud, võta välja tordiprits, aseta toorjuustusega sinna sisse ning lase väike armas sörtsuke saiale. lisa kaunistuseks kalamarja. imemaitsev tulemus.